Maya kouzlí hudbu sfér

Nejen Jean Michel Jarre nebo Enya se zabývají hudbou sfér. Dobře si vede česká skupina Maya, za kterou se skrývá skladatel, klávesista Darek Král a zpěvačka Nora Grundová. Maya není jméno konkrétní ženy nebo země. Jde spíše o slovo a pocity, které vyvolá.

„Je v něm něco dávného, vzdáleného, bájného. Také majestátního. Jako starověké, už zaniklé civilizace,“ sděluje kapela na svých internetových stránkách. Maya byla původně skladba Darka Krále, která byla povýšena na název skupiny.

První album Stín andělů, které jí pomohlo k nominaci na cenu Anděl 2003 v kategorii objev roku, zůstalo tematicky na Zemi.

Druhá deska Zprávy z budoucnosti, která právě vychází, zamířila až do vesmíru.

Provází ji otázka: Jsme zde sami? „V roce 1977 zachytili Američané signál z vesmíru. Dodnes se neví, co vlastně znamená, ale zcela určitě je umělého původu. Počítač ho označil jako 6EQUJ5,“ vysvětluje Darek Král, který takhle nazval třetí skladbu alba.

„Poslední skladba se jmenuje Návrat KEO. Sondu KEO Francouzi vyslali do vesmíru. Nese různé vzkazy. Do prostoru, kde se nachází Země, se vrátí za 50 tisíc let. Možná jsem tím posedlý, ale mě opravdu zajímá, kdo jsme, kam jdeme a co zde po nás zůstane. Nemusí zde už být Mona Lisa, Rembrantova Noční hlídka nebo Mozartova hudba. Někteří lidi kašlou na to, co po nich zůstane. Jiní se snaží po sobě něco zanechat,“ říká Král, který na albu spolupracoval s textařem Adamem Suchým.

Tematické desky kdysi nahrávaly kapely Pink Floyd, Jethro Tull či The Who, u nás třeba skupiny Framus Five nebo Progres 2. V poslední době jsou to Tata Bojs se svým příběhovým Nanoalbem – či Maya.

„Přiznám, že mě inspirovala skupina Pink Floyd. Jejich desky Animals nebo The Wall měly jedno téma, od kterého se odvíjela muzika,“ vysvětluje Král.

Album Zprávy z budoucnosti nosil v hlavě řadu let. „Komponoval jsem jej jako celek, jehož oporou jsou melodie,“ dodává Král. Nechtěl muziku zdobit šuměním zvuků, cvrlikáním ptáků a jinými očekávanými efekty.

„Barevnost hudby vychází z živých nástrojů: kytar, kláves, bicích nebo Nořina hlasu,“ vysvětluje Král. „Přesně tak. Můj hlas je jedním z nástrojů a myslím, že tak to má ve Zprávách z budoucnosti být,“ říká možná příliš skromně Nora Grundová. Vždyť její hlas září jako maják uprostřed moře příjemné, zvukomalebné hudby.

MF DNES, Vladimír Vlasák

Napsat komentář